3 Kasım 2016 Perşembe

Pasaportlar değişiyor. Çip'li pasaportlar verilmeye başlandı.

Avrupa Birliği vize muafiyeti çerçevesinde yer alan çipli pasaport dönemi 1 Kasım 2016 itibariyle başlamıştır.

Çip li pasaport nedir?
 

Çipli pasaport veya e-pasaport eski nesil kağıt pasaportların tüm taşıdığı bilgilere ek olarak sayısal veri taşıyan ve yüksek güvenlik standartları sağlayan yeni nesil pasaportlardır.

Çipli pasaportlar bütün büyük gelişmiş ülkelerce kullanılmakta ve neredeyse bütün ülkeler tarafından zorunlu olarak tüm ziyaretçilerden beklenmektedir.Neden Pasaportlar değişiyor?

Türkiye ile AB arasında varılan anlaşmaya göre, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Schengen üyesi ülkelere vizesiz seyahat edebilmesi için şartlardan biri de AB’ye uyumlu yeni pasaport kullanılmaya başlanması olarak belirlenmişti.

AB ile vize muafiyeti çerçevesinde, mevcut pasaportlar, parmak izi verilerinin yüklü olmaması nedeniyle, AB şartlarına uyumlu değildi.

Yeni pasaportlarda neler olacak?

Yeni pasaportların çiplerinde, biometrik data ve kişinin parmak izinin yanı sıra kişiye ait ad, soyad, doğum yeri-tarihi, uyruk, kimlik ve pasaport numarası, cinsiyet gibi kişisel veriler de bulunacak.

Pasaportlara bakınca bir değişiklik fark edilmeyecek olup arka kapakta yer alacak çip, kalınlık olarak farkedilecektir. Buradaki bilgiler özel tarayıcılarla okunabilecektir.

Başvurular nasıl yapılacak?

Vatandaşlar e-pasaporttan, pasaport müracaat birimlerinden randevu alacak. Randevu alan kişinin 10 dakika önce randevu alınan yerde olması gerekiyor. Başvuru yapacak kişinin yanında nüfus cüzdanı, 2 adet fotoğraf bulunması gerekiyor. Evrak teslimi sonrasında ise parmak izi veriliyor.

Parmak izi sonrası müraacaat ile birlikte Vergi Daire Başkanlığına online ulaştırılıp, merkezi olarak kişiselleştirilip, PTT kanalı ile vatandaşlara 3-7 günde postalanacak.

Not: RESMI Gazete’de olağanüstü hal kapsamında (OHAL) yayımlanan kanun hükmünde kararname (KHK) çerçevesinde, Emniyet Genel Müdürlüğü’nce gerçekleştirilen pasaport ve ehliyet işlemleri, polisten alınarak Ekim 2016'tan itibaren  1 yıl içinde Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne devredilecek.
 

Eski pasaportlar ne olacak?

Yeni pasaportlar alındıkça eski pasaportlar geçerliliğini yitirecek. Halihazırda vizesi olanlar vizelerini kullanmaya devam edecek.


Konuyla ilgili TGRT Haber TV yayını:
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder