22 Kasım 2016 Salı

İyi bir Seyahat Risk Yönetim İçin Önerilerİyi bir Seyahat Risk Yönetimi İçin Öneriler 
(Travel Risk Management)

Hazırlık. 
Sağlam bir risk yönetimi programının bir parçası olarak seyahatte karşılaşılabilecek riske
karşı hazırlık, yolculuk öncesinde yolculara çeşitli yardımcı araçlar, hizmetler ve çözümler sunulmasının, seyahat riskinin ve bunun doğuracağı finansal negatif etkilerini azaltacaktır.
Kurumsal seyahat yöneticileri ve güvenlik/risk yöneticileri için bu durum, genellikle, gidilecek yer ile ilgili bilgi toplama, güvenli seyahat araçlarının belirlenmesi, aşı gibi gerekli sağlık ihtiyaçlarının belirlenmesi ve seyahat edecek personelin seyahat riski planında tanımlandığı üzere, sorumluluklarının bilincinde olmasının sağlanmasını kapsamalıdır.
Seyahat Yönetim şirketleri, “ acentalar” seyahat öncesi bilgileri ve bir olağan üstü durum anında gerekli değişiklikleri yapmaya yönelik hizmet sunmak için hazır olmalıdır.

Gerçek zamanlı izleme. 
Hem şirketlerin seyahat yöneticileri ve özellikle  Seyahat Yönetim şirketleri
Doğa ve meteorolojik olaylar, sağlık, terör veya her türlü seyaht etmeyi riskli hale getiren olayları global olarak kesintisiz bir şekilde izleyen araçlar ve teknolojik çözümler kullanmalıdırlar.
Sabre Rezervasyon sistemleri ve GBTA'nın The Digital Business Traveler'da yer alan son çalışmasına göre, iş için seyahat eden çalışanların çoğunun şirketlerinin, özen yükümlülüğü amaçlarına yönelik olarak, bulundukları yerleri mobil cihazları aracılığıyla izlemelerine izin verebileceklerini söylemektedir.

Acil Aksiyon
Bir olay yaşandığında, kurumlar çalışanları için olay yerinden uzaklaşma, tıbbi yardım veya güvenlik desteği, veya alternatif yeni güvenli yerlere seyahat ve konaklama sunulması gibi bir yapı üzerinden  (kurumdan, seyahat acentesinden ve hatta bir üçüncü taraf güvenlik hizmetinden birisi)  acil yardım sağlayabilmelidir. 

Kontrolün kimde olduğundan bağımsız olarak, yapılacak harekatın koordineli ve kusursuz olması gerekmektedir.

Sonuç itibarıyla, özen yükümlülüğü ve özellikle seyahat riski yönetimi, dikkatli planlamayı, kuruluş bünyesindeki departmanların ortak çalışmaları ile  ve yolcu güvenliği için özel araçlar ve hizmetler sunan Seyahat Yönetim şirketleriyle güçlü ilişkileri zorunlu kılmaktadır.
Tüm bunları yaparken seyahat datalarının seyahat alışkanlıklarını gösterecek önemli bir kaynak olduğu unutulmamalı ve planlamanın en önemli unsuru olacağından özenle oluşturulmalıdır.

Altyapı tercihimiz Sabre Rezervasyon sistemlerinin bu konuda geliştirdiği son ürünüde paylaşmak isteriz.


Kaynak:
https://www.sabre.com/insights/duty-of-care-managing-corporate-travel-risk-in-unstable-world/

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder